Právne rady

Právne rady

Poslaťod MyMamy » Štv 17. Jan 2013 10:47:41

Mile zeny, matky, dcery, priatelky, stare mamy,

tu sa na nas mozete obracat s pravnymi otazkami typu:

Caka ma vypocuvanie?
Ako podat trestne oznamenie?
Co je to predbezne opatrenie a ako dlho cakat?
Ako po rozvode?
Co v pripade napadnutia a po akutnom utoku?
Ake prava a povinnosti ma policia?
Kedy vykazat muza na 48 hod. z domu, bytu a ako to urobit?
Co s majetkom po rozvode?
Co ak mame hypoteku?
Co ak neplati vyzivne?
Ako ziadat socialne davky a naco mam narok?
Co ak ma ohrozuje a vyhraza sa mi?
A podobne

rady Vam rychlo a bezpecne poradime, v pripade osobneho kontaktu sa objednajte na t.c. 0911 444 991 alebo cez forum

MyMamy
MyMamy
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Štv 17. Jan 2013 11:30:44

Re: Právne rady

Poslaťod Hosť » Štv 17. Jan 2013 10:47:55

dobry den chcem sa opytat ci moze moja kamaratka stiahnut trestne oznamenie ak jej muz bol obvineny s tyrania lebo podla mna to nejde ale ona mi stale hovori ze sa to da riesit aj cez probacneho pracovnika kedze je alkoholik prosim poradte mi podla mna ju mozu obvinit s krivej vypovedi je to pravda?
Hosť
 

Re: Právne rady

Poslaťod judr. » Štv 17. Jan 2013 10:48:25

Dobrý deň,

nemôže stiahnuť, inak sa vystavuje trestnému stíhaniu ona - § 211 Trestného poriadku.
judr.
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 22. Jan 2013 10:00:07

Re: Právne rady

Poslaťod Jasmine » Štv 17. Jan 2013 10:48:40

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, aké maximálne možnosti bude mať manžel po rozvode ohľadom styku s našou dcérou (10mesiacov), ak bol resp. je alkoholik, vyhrážal sa mi so zbraňou opakovane, vyhrážal sa, že ma zabije ešte pred mesiacom a takisto ma psychicky týral a asi aj týra dodnes, lebo sa stále dožaduje stretnutí a ja sa bojím aj výjsť sama na záhradu, lebo teraz bývam u mami aj s malou. Naposledy som volala políciu, keď bol na návšteve, nechcel odísť a začal sa strašne hádať a už som videla na ňom, že už má svoju "náladu" a bála som sa, že napadne niekoho z nás fyzicky. Bojím sa toho, že sa tieto veci ani vyšetrovaním nedokážu a súd bude mať za to, že si vymýšľam. Odišla som pred pol rokom a to najmä kvôli dcére, podala som už trestné oznámenie a aj návrh na predbežné opatrenie. Môže sa stať, že súd povolí manželovi brať malú k sebe na pár hodín bez dozoru? Mohlo by sa stať, že keď prisľúbi, že pôjde na protialkoholické liečenie, že nás súd nerozvedie? Môže sa stať, že keď bude mať dcéra päť rokov, požiada manžel o striedavú starostlivosť opakovane a môže mu byť schválená? Môže manžel žiadať o striedavú starostlivosť každý rok ako pokus, či mu to nevyjde? Bojím sa toho, lebo manžel vie, že keď bude malá s ním tak ja pôjdem za ňou...môžu si svokrovci žiadať súdom stretnutia s dcérou? Musím svokrovcom umožniť návštevy dcéry? Majú na to zo zákona právo ako tvrdia? Za odpovede vopred ďakujem
Jasmine
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 22. Jan 2013 10:00:44

Re: Právne rady

Poslaťod Jana » Štv 17. Jan 2013 10:49:00

Dobrý deň, Jasmine.
Oceňujem Vašu dôveru v naše poradenstvo, to, že ste sa odvážila nám napísať o Vašom probléme.
Je dobré, že ste na manžela podala trestné oznámenie vzhľadom na to, že Vás s dieťaťom ohrozoval. Nebojte sa, na polícii vypovedajte len pravdu, tá sa vyšetrí. Urobili ste správne rozhodnutie, keď ste od manžela odišli a podali predbežné opatrenie. Neviem, či ste podali návrh na rozvod, ale pri rozvode manželstva súd rozhoduje o zverení dieťaťa do starostlivosti jedného z rodičov a určuje výživné na maloleté dieťa. V konaní o rozvod môžete dieťa žiadať do svojej starostlivosti s tým, že otec má právo sa s dieťaťom stretávať. Vzhľadom na to, že vy máte dieťatko veľmi maličké, t. j. 10 mesačné, v tomto prípade bude súd zvažovať užší styk s dieťaťom. Je to preto, lebo vzhľadom na jeho nízky vek potrebuje k výchove a starostlivosti hlavne Vás. Frekvencia stretávania by preto aj z Vašej strany mala byť navrhnutá tak, aby sa nenarušil denný režim dieťaťa. Súd na to prihliada, nemusíte sa obávať, že by s dieťaťom mohol tráviť niekoľké dní. V takom nízkom veku dieťaťa má otec právo sa stretávať väčšinou len na pár hodín denne a nie na noc. Na súde máte možnosť žiadať, aby sa otec s dieťaťom stretával aj za Vašej prítomnosti.
Môže sa stať, že v rozvodovom konaní manžel prisľúbi, že pôjde na protialkoholické liečenie a súd Vás na prvom pojednávaní nerozvedie. Súd môže váhať a chcieť dať Vášmu manželstvu šancu vzhľadom na nízky vek dieťaťa. Môže to byť aj naopak, ak zistí, že Vaše manželstvo je už nefunkčné a nemusí sa to stať (vy samozrejme budete trvať na tom, že nemáte záujem o ďalšie spolužitie a preukážete sa podaním trestného oznámenia). Manžel môže žiadať o striedavú starostlivosť. Môže žiadať aj každý rok, ale jeho návrhu nemusia vyhovieť, ani ho na súde prejednať, ak by návrh podával veľmi často. Medzi podávanými návrhmi musí prejsť isté časové obdobie a Váš manžel by musel preukázať, že sa zmenili pomery, prečo znova žiada zmeniť styk s dieťaťom.
Svokrovci ak by chceli, môžu cez súd žiadať stretávanie s vnúčaťom. Majú na to právo zo zákona o rodine. Mali by ste svokrovcom umožniť stretávanie s vnúčaťom, inak môžu podať návrh na súd, kedy im bude stanovený čas, kedy sa môžu stretávať s vnúčaťom a vy im to neskôr budete musieť umožniť (za predpokladu, že by podali návrh na súd, že by toho boli schopní, pretože je to hlavne trauma pre dieťa, keď sa jeho vlastná rodina nevie dohodnúť a dieťa v určitom čase na stretnutie musí ísť a vo Vašom prípade by ste sa týchto stretnutí zrejme zúčastňovala). Prakticky by ste sa s nimi mohli dohodnúť, kedy a ako dlho sa s vnúčaťom budú stretávať a takto aj s otcom dieťaťa, kým nerozhodne súd. Poznáte svokrovcov, zvážte, či by boli schopní podať návrh na súd a podľa toho sa rozhodnite. Iba v dvoch prípadoch súd zakáže styk otca s deťmi:
• Psychická porucha otca,
• Otec je vo výkone trestu.
Prajem Vám veľa síl do budúcnosti pri riešení Vašej situácie.
Ak by ste mali záujem o naše poradenstvo, stačí zavolať a objednať sa na tel. čísle: 0911 444 991.

Mgr. Lukáčová Jana, sociálna pracovníčka ZZŽ MyMamy.
Jana
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 22. Jan 2013 10:01:32


Späť na Právna pomoc

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron