Ako dalej?

Ako dalej?

Poslaťod Simona » Štv 17. Jan 2013 10:49:54

Po 6 rokoch spolužitia s partnerom,s ktorým mam dve deti 2 a 6 rocne som sa vdaka pomoci intervenčneho centra v brne, kde sme žili vratila na slovensko. nie sme manželia, deti sa narodili v čechách, maju slovenske aj česke rodne listy. partner je alkoholovo závisli, podozrenie je aj na psych.poruchu-maniodepresivnu psychozu, situácia sa velmi zhoršila v posledných dvoch rokoch, ked prisiel o pracu, začal ma psych.aj fyzicky napadat, mam spisané českou právničkou trestne oznamenie na ubližení na zdravi, ktore sa stalo pred rokom a mam trvale nasledky, lekarske spravy k dispozícii.oznamenie som v čechach nepodala z dovodu velkeho strachu a obav o zdravie a život deti aj seba, pretože partner byva velmi agresívny, niekolko krat bol hospitalizovaný a prevezený na psychiatriu, podstupoval opakovane detox, vždy bolo chvilkovwe zlepšenie a situácia sa opakovala. pred dvoma mesiacmi som nabrala odvahu a odstahovala sa na slovensko,kde mi rodina pomohla zabezpečit pre mna a deti byvanie. partner ma velke dlhy, hrozí mu niekolko exekucií včetne exekucie na dom v ktorom sme byvali, ktorí sa snaži už rok marne predat, mavali sme casto vypnutu elektrinu, plyn, boli bez vody. pretože ma partner v brne vyššie postavenie, dlho som vahala s týmto krokom, kvoli vyhražkam, že podplatí pravnikov a deti viac neuvidím ak podniknem nejaky krok proti nemu.kedze som neustupila situácia s byvanim sa vyostrila, suhlasi s mojim odchodom a podpisal na cudzineckej policii v trnave suhlas s vydaním cudzineckých preukazov pre synov, ktorý pred 3 mesiacmi ešte nemali slovenske rodne listy. slubil na deti dobrovolne prispievat, nastupi liečbu a zacat znovu. zostalo však len pri sluboch, opakovane nas navštivil v opilosti a pod vplyvom liekov , vyhrazal sa mi násilím, používa deti proti mne, opakuju sa hrozne sceny plne kriku, nadávok, vyhrážok.na deti neprispieva, vždy pride, narobi krik, deti su z toho vystresovane. neviem ako sa branit, ako dalej pokracovat, na koho sa obratit, chcela by som požiadat o predbežne opatrenie a zverenie deti do starostlivosti matke, možem po takom dlho čase podat do čiech pripravene trestne oznámenie? ako zabranit takýmto neprimeraným návštevám a vydieraniu?ako s výživným, na koho sa obratit, kde najdem formulare a pod. prosím poradte mi, dufala som, že uniknem tej hroze, ale bohužial oapakuje sa aj na slovensku v byte. ktorý patri mne.
Simona
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 22. Jan 2013 10:09:36

Re: Ako dalej?

Poslaťod soc. pracovníčka » Štv 17. Jan 2013 10:50:43

Vasu otazku skonzltujem s pavnickou, prosim o trpezlivost
soc. pracovníčka
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 22. Jan 2013 10:10:42

Re: Ako dalej?

Poslaťod poradkyna » Štv 17. Jan 2013 10:51:01

Z Vášho príspevku usudzujem, že sa deti narodili v Čechách, majú české občianstvo a otec súhlasil s odchodom detí na Slovensko.
Právna poradkyňa ZZŽ MyMamy Vám odporúča, aby ste podali spísané trestné oznámenie a rozšírili ho o nové skutky a skutočnosti. Spomeňte napríklad, že druhovo obťažovanie, prenasledovanie a vyhrážky pretrvávajú aj po Vašom presťahovaní na Slovensko.
Zmeňte si trvalý pobyt a trvalý pobyt detí. Návrh na vydanie predbežného opatrenia na zverenie detí do Vašej starostlivosti a určenie výživného potom môžete podať na prísl. súd, ktorým je podľa z.č. 99/1963 Zb § 88 písm. 1 c) súd, v obvode ktorého má maloletý na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, príp. iných rozhodujúcich skutočností svoje bydlisko, ak ide o vec starostlivosti o maloletých. Okrem návrhu na vydanie predbežného opatrenia ste povinná do súdom stanovenej lehoty podať aj návrh vo veci samej.
Aby ste nebola vystavená neustálemu riziku zo strany bývalého partnera, môžete podať aj návrh na zákaz priblíženia sa k Vám a Vašim deťom. Ak máte svedkov, alebo listinné dôkazy, ktorými by ste vedeli dokázať nevhodné až ohrozujúce správanie zo strany odporcu, nezabudnite ich tam uviesť.
ZZŽ MyMamy je ochotné podať pomocnú ruku pri spisovaní návrhov, resp. pri podaní trestného oznámenia. Ak by ste do ZZŽ MyMamy mali ďaleko, môžete navštíviť Centrum právnej pomoci.
poradkyna
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 22. Jan 2013 9:32:27


Späť na Právna pomoc

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron